Sztuka i gorseciarstwo
TKANINY
Nasze gorsety zwykle składają się z trzech warstw:
  • Warstwa wierzchnia - osobiście jesteśmy zwolennikami naturalnych tkanin jak bawełna czy len.
    Jednak nie widzimy przeszkód, by owa wierzchnia warstwa była wykonana z satyny czy żakardu.
    Przede wszystkim tkanina nie powinna być elastyczna.
  • warstwa wzmacniająca - najczęściej używamy flizeliny lub sztywnika krawieckiego.
    Gorset musi wytrzymać duże napięcie, więc taka warstwa jest bardzo pomocna.
  • podszewka - jako podszewki ZAWSZE używamy stuprocentowej bawełny. Podszewka ma najbliższy kontakt z ciałem, więc ważne, by nie podrażniała skóry, nie przyklejała się do niej.

FISZBINY
Każdy gorset jest usztywniony fiszbinami.
  • fiszbiny spiralne - usytuowane naokoło gorsetu (oprócz pleców i przodu). Te fiszbiny wyginają się w każdą stronę, więc nie powodują dyskomfortu w trakcie noszenia, dopasowują się do ciała, pracują razem z nim. Znajdują się z reguły między panelami gorsetu, wg potrzeby pojedynczo lub podwójnie.
  • fiszbiny stalowe płaskie - wyginają się tylko do przodu i do tyłu, nigdy na boki. Stosujemy je przy wiązaniu na plecach, oraz z przodu, w razie potrzeby.
  • brykla, brykiel (busk) - w wersji gorsetu bez zapięcia typu busk, używamy szerokiej fiszbiny płaskiej, która usztywnia przód i pilnuje płaskiego kształtu. Polecane rozwiązanie dla gorsetu noszonego docelowo pod ubraniem.
    Busk to nic innego jak metalowe zapięcia przymocowane do dwóch szerokich fiszbin płaskich.
Gorset zapinany na busk można szybko i wygodnie założyć.

DODATKOWO
  • podwieszany panel na plecy - usztywniony fiszbinami, zasłania przerwę między wiązaniem na plecach
  • taśma w talii (waist tape) - wszyta od wewnątrz gorsetu, dodatkowo wzmacnia talię - tam, gdzie naprężenie gorsetu jest największe
  • cieniutki panel wszyty pod bryklą (underbusk) - wypełnia malutką szczelinę powstałą między zapięciami, zapobiega szczypaniu skóry podczas zapinania gorsetu
  • wiązanie - najczęściej stosujemy szeroką wstążkę lub stylonowy sznurek (bawełniany może się urwać!). W przypadku gorsetów z zapięciem jest to najczęściej 6-8m długości sznurka. W przypadku gorsetów bez zapięcia (czyli zwykle zakładanego przez głowę), sznurek powinien mieć nawet 10m!

KRÓJ I MODELOWANIE
Nasze gorsety składają się zwykle z 12-16 paneli + osobny panel pod wiązanie na plecach.
Przy każdym łączeniu paneli umieszczona jest conajmniej jedna fiszbina. Podczas szycia gorsetu na miarę, za każdym razem tworzymy indywidualny szablon dla klientki, według podanych przez nią wymiarów.
Omawiamy również modelowanie oraz redukcję obwodu talii. Klientom dopiero zaczynającym swoją gorseciarską przygodę, zwykle proponujemy łagodną redukcję obwodu talii (do 10 cm), ale bywają też takie osoby, które bez wahania życzą sobie np -25 cm z talii. Każdorazowo zaznaczamy, by nie dowiązywać gorsetu do końca zbyt szybko, ponieważ i ciało i gorset muszą się do siebie przyzwyczaić!

WAŻNE - Gorset nie zmniejsza obwodu talii na stałe! Również apelujemy, by nie nosić gorsetu dłużej niż kilka godzin dziennie.

Czego unikać podczas kupowania gorsetu?
  • fiszbiny stalowe płaskie naokoło gorsetu - fiszbiny płaskie, niewyginające się na boki będą powodowały dyskomfort, a nawet ból podczas noszenia. Ciało nie będzie miało swobody ruchu.
  • cienkie fiszbiny plastikowe - niestety to tylko kwestia czasu, kiedy się odkształcą i powyginają na stałe, deformując kształt gorsetu.
  • poliestrowa podszewka - ciało w gorsecie musi mieć możliwość "oddychania". Poliestrowa podszewka to uniemożliwi, może nawet doprowadzić do odparzeń.
  • "tubowaty" kształt - jeśli chcemy podkreślić kobiecą sylwetkę oraz talię, tubowaty kształt gorsetu nam to niestety uniemożliwi. Przy braku wcięcia talii w gorsecie, niewiele zdziałamy dowiązując się nawet do maximum możliwości. Dobry gorset powinien być anatomicznie przystosowany kształtem do ciała.
  • brak fiszbin - by gorset czynił swoją powinność, musi mieć fiszbiny. Inaczej znów mamy do czynienia z bluzką gorsetową.
  • brak wiązania na plecach - wiązanie jest o tyle ważne, że i pomaga przy zakładaniu i pozwala nam na regulowanie docisku.
Crash Art